Program obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtuje ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 roku poświęcone były promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, hasło tegorocznych obchodów brzmiało: „Z energią zmieńmy źródła". Nasz udział poświęcony był w głównej mierze tej tematyce, czyli codziennym oszczędzaniu energii w domu. Chcemy promować i popularyzować temat energii odnawialnych, aby ochronić klimat i przeciwdziałać degradacji środowiska naturalnego.
W naszej szkole przez tydzień przygotowaliśmy się do dnia, w którym każda klasa prezentowała swoje prace poświęcone tej tematyce. Najbardziej uczniom podobała się utworzona przez samych uczniów planeta Ziemia i farma wiatraków, wykonana przez najmłodszych uczniów i przedszkolaków. Odbył się również konkurs wiedzy ekologiczno-przyrodniczej w kl. I-III i IV-VI oraz plebiscyt „UCZEŃ POLSKIEJ EKOLOGII 2014r.”.
W konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej w kl.I-III wyróżnienia otrzymali:
Kl.Ia. Jagoda Liczmańska
Kl.Ib. Kacper Krawczyk
Kl.II. Dominika Zybowska
Kl.III Szymon Prętkowski
W konkursie wiedzy ekologiczno-przyrodniczej w kl.IV-VI otrzymały:
I miejsce Natalia Bura kl.VI
II miejsce Oliwia Raczyńska kl.VI
III miejsce Katarzyna Radawiec kl.VI
Wyróżnienia: Anna Moszczyńska kl.V i Anastazja Janik kl.IV
Plebiscyt „UCZEŃ POLSKIEJ EKOLOGII 2014r.”w Publicznej Szkole Podstawowej w Chlebówku wygrała Wiktoria Woźniak kl.VI
Gratulujemy!
W dniu 21 kwietnia 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Chlebówku odbył się V Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem "Mój piękny świat". Konkurs zorganizowany był dla grup przedszkolnych oraz klas I - III. Brały w nim udział zaproszeni uczniowie ze szkół w Parlinie, Strachocinie i z Dębic.
Nasi uczniowie zajęli poszczególne miejsca:
- w grupie 5 latków
I miejsce - Alicja Matczak, wiersz "Śnieg", aut. L. J. Kern
III miejsce - Julia Kotulińska, wiersz "Kwiatki, bratki", aut. D. Gellner
- w grupie 6 latków
III miejsce - Anna Tywoniuk, wiersz "Słoneczko", aut. N. Usenko
- klasa I
II miejsce - Jagoda Liczmańska, wiersz "Bocian i żaba", aut. S. Segal
- klasa II
I miejsce Oliwia Pigłowska, wiersz "Idzie wiosna", aut. J. Brzechwa
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa wraz ze słodkim upominkiem.
XV GMINNY TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ
„Kto jest przyjacielem lasu?”
W środę 22 kwietnia 2015r. w Szkole Podstawowej w Strachocinie odbył się XV Gminny Turniej Wiedzy Ekologicznej. Konkurs zorganizowany był w ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI oraz SZKOLNYCH DNI LASU, w którym wzięło udział po 2 uczniów klas III z siedmiu szkół: z Małkocina, Strachocina, Pęzina, Grzędzic, Sowna, Chlebówka i SP nr 7 ze Stargardu Szczecińskiego.
Imprezę uświetniła wesoła piosenka pt. „Wizyta w lesie” przygotowana przez szkolny chór tamtejszej szkoły oraz prezentacja multimedialna ucz. Laury Kaczmarek, która otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Towarzystwa Przyjaciół Lasu pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Turniej propagujący nauki przyrodnicze i proekologiczne postawy wobec lasu obejmował dwa etapy: część indywidualną podczas, której uczniowie rozwiązywali test. W drugiej części integracyjnej uczniowie podzieleni na dwie drużyny, Sów i Wiewiórek, zdobywali słodkie punkty w przeróżnych konkurencjach praktycznych na Szkolnej Ostoi Przyrody. Były to m.in. zbieranie śmieci w lesie i rzut szyszką do celu. Poziom turnieju był bardzo wyrównany, aby rozstrzygnąć o zwycięstwie konieczna była dogrywka. W kategorii indywidualnej: I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Szymon Prętkowski, a w kategorii szkół zajęliśmy II miejsce.
Gratulujemy naszym uczniom wiedzy przyrodniczej
i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
Z okazji 72 Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim - 19.04.2015r. - uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile", której patronem było Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja została ogłoszona przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W ramach akcji dla uczniów została przygotowana lekcja historii, przybliżono postać Marka Edelmana, jednego z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Uczniowie wykonywali żółte papierowe żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję oraz związane są z postacią Marka Edelmana - ostatniego przywódcy. Papierowe kwiaty uczniowie wręczali mieszkańcom Chlebówka na pamiątkę tego wydarzenia.
Szkolna akcja upamiętnienia 72 Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim wzbudziła wśród mieszkańców uznanie i wielką aprobatę, ponieważ nigdy wcześniej nie było akcji w miejscowości.
Dziś w naszej szkole odbył się apel pt. "STOP CYBERPRZEMOCY", w ramach harmonogramu działań programu Bezpieczna Szkoła "Bezpiecznym być i zdrowo żyć".
Działania naszych uczniów miały na celu przybliżenie zagrożeń, jakie czyhają na nieświadomego użytkownika Internetu. Uczniowie z klasy Ia i Ib przygotowały prace plastyczne. Klasa II zaprezentowała teatrzyk "NETO - cwaniak" na temat "Nigdy nie wiesz z kim rozmawiasz, więc uważaj!!!", klasa III przygotowała inscenizację "NETO - cwaniak" - "Sprzeczki braterskie czyli o wyzyskiwaniu starszego rodzeństwa". Klasa IV przedstawiła inscenizację pt. "Bezpieczny Internet". Uczniowie z klasy V wyrecytowali wiersze: "W sieci", "Dobra rada", "Bądź bezpieczny!", "Bezpieczny Internet", "Z internetowej teczki". Klasa VI przedstawiła wszystkim zebranym zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.
Powyższe działania naszych uczniów, zapoczątkowała prelekcja inspektora do spraw profilaktyki Pani Almy Selwesiuk z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie Szczecińskim.
Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób -
składają Dyrektor Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz pozostali pracownicy szkoły.
Informacje dla uczniów klas VI i ich rodziców w sprawie
sprawdzianu kompetencji – 2015 rok
Sprawdzian odbędzie się 1 kwietnia 2015 r.
Sprawdzian składa się z dwóch części: I - język polski i matematyka; II – język angielski.
Zbiórka uczniów o godz. 8.45 w budynku szkoły.
I część sprawdzianu rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9.00, II część rozpoczyna się o godz. 11.45. Przerwę między I i II częścią sprawdzianu uczniowie spędzają w szkole pod opieką nauczycieli.
I część sprawdzianu trwa 80 minut, II część sprawdzianu trwa 45 minut. Czas jest liczony od momentu zakończenia czynności organizacyjnych.
Na I część sprawdzianu uczeń przynosi ze sobą przybory do pisania i rysowania (pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel, kątomierz), na II część - długopis z czarnym tuszem/atramentem.
Nie wolno wnosić do sali żadnych dodatkowych przedmiotów (np.: tel. komórkowych, kalkulatora, korektora).
Zdający wchodzą do sali pojedynczo, losują numer stolika i zajmują wyznaczone miejsca.
Po otrzymaniu zestawu uczeń ma obowiązek: zapoznać się z instrukcją, sprawdzić, czy zestaw jest kompletny tzn. czy ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie zadrukowane, sprawdzić poprawność numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE, zapisać swój trzyznakowy kod i numer PESEL w wyznaczonych miejscach, umieścić naklejki w wyznaczonych miejscach.
Rodzice są zobowiązani do osobistego poinformowania dyrektora szkoły o konieczności korzystania przez dziecko z lekarstw w czasie sprawdzianu.
Przystąpienie do sprawdzianu jest obowiązkowe. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych, (o których rodzice osobiście informują dyrektora szkoły) nie przystąpi do sprawdzianu w ustalonym terminie, przystępuje do niego w drugim terminie wyznaczonym przez OKE.
Uczeń przynosi ze sobą legitymację szkolną. W przypadku braku legitymacji tożsamość ucznia może być potwierdzona przez pracownika szkoły.
Wynik sprawdzianu nie wpływa na ukończenie szkoły.
Uczniowie przychodzą na sprawdzian w szkolnych strojach galowych.
Każdy uczeń pisze sprawdzian samodzielnie.
Osobom niezdyscyplinowanym, przeszkadzającym innym sprawdzian zostanie przerwany i unieważniony.
Zaświadczenie o wyniku sprawdzianu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przekazuje szkole przed zakończeniem roku szkolnego.
Z dniem 18 marca ogłaszamy konkurs dla rodziców pt.: "Zdrowe i pyszne śniadanie dla dziecka".
Zasady konkursu:
1. Aby wziąć udział w konkursie należy przygotować przepis potrawy oraz wykonać jej zdjęcie. Przepis i zdjęcie potrawy należy dostarczyć do szkoły.
2. Przepis powinien zawierać wypisane składniki potrawy oraz instrukcję jej wykonania.
3. Wybór potrawy jest dowolny (może to być przepis na kanapkę, sałatkę, kaszkę, musli itp.), ważne by potrawa była przeznaczona dla dziecka.
4. Konkurs trwa od 18 marca do 30 kwietnia 2015 roku.
5. Laureatem konkursu zostanie rodzic, którego przepis zostanie wybrany przez jury składające się z uczniów i nauczycieli.
6. Laureat konkursu zostanie ogłoszony 6 maja 2015 roku.
Zachęcamy rodziców wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie.
Dla zwycięzcy przewidziana nagroda :)
Dnia 17 marca 2015 roku o godz. 16.00 odbędą się zebrania z rodzicami.
W dniu 9 czerwca 2014 roku zostało podpisane Porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminną Biblioteką Publiczną w Starej Dąbrowie, a Publiczną Szkołą Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Chlebówku przy realizacji zadania pod nazwą: Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych - Priorytet 2, dofinansowanego ze środków Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" realizowanego w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014 - 2010. Realizacja zadania opiera się na przekazaniu w nieodpłatny depozyt pozycji książkowych, przeprowadzaniu konkursów czytelniczych, plastycznych, spotkań autorskich, lekcji bibliotecznych itp. Z dumą możemy zakomunikować, iż w dniu 19 lutego zostały przekazane bibliotece szkolnej 64 pozycje książkowe. W albumie fotograficznym możecie się dowiedzieć jakie książki wzbogaciły nasz zbiór biblioteczny.
Drodzy Uczniowie.
W okresie ferii zimowych w dniu 19.01.2015r. organizowany jest wyjazd do kina Helios w Szczecinie na film pt. "Królowa Śniegu cz. 2".
Rozkład jazdy w dniu 19.01.2015r.:
10.00 - Stara Dąbrowa, powrót ok. 14.30
10.05 - Nowa Dąbrowa, powrót ok. 14.35
10.10 - Krzywnica, powrót ok. 14.40
10.20 - Rosowo, powrót ok. 14.55
10.20 - Chlebowo, powrót ok 14.55
10.25 - Chlebówko przystanek PKS, powrót ok. 14.45
10.30 - Białuń przystanek PKS, powrót ok. 15.00
Z powodu niewystarczającej liczby chetnych, wyjazd na basen odbędzie się w późniejszym terminie. W miejsce wyjazdu, w dniu 23 stycznia 2015r. odbędą się ciekawe zajęcia komputerowe z Panią Beatą Panek, w godz. 9.00 - 13.00.
Dziś w naszej szkole odbyło się - w ramach akcji Bezpieczne Ferie - przedstawienie pt. "Borsuk Bazyli rusza do miasta". To spektakl, który w sposób wesoły, ciekawy i niebanalny przedstawia jak należy przestrzegać zasad ruchu drogowego.
Przedstawienie opowiadało o perypetiach leciwego Borsuka, który zaproszony przez dawną przyjaciółkę Myszkę udaje się na pierwszą w swoim życiu wyprawę do miasta. Zagubiony Borsuk musiał nauczyć się chodzić po chodniku i przechodzić poprawnie przez ulicę. Dziwiły go pasy i foteliki w samochodzie, światełka odblaskowe, nie wspominając o sygnalizacji świetlnej… Zderzenie niewiedzy Borsuka z coraz to nowymi przepisami stało się źródłem wielu komicznych sytuacji…
Bazyli spotkał na swej drodze wiele zabawnych postaci - wesołego kierowcę, który zaprosił go do wspólnej podróży, staruszkę, z którą powspominał dawne czasy i bezpańskiego Kota podającego się za hrabiego, który wykorzystał jego łatwowierność i naiwność… Przy okazji musiał nauczyć się numerów alarmowych na policję, straż pożarną i pogotowie, a także zrozumieć, że nie należy bezwzględnie ufać wszystkim napotkanym osobom i trzeba być ostrożnym w kontaktach z obcymi….
Wielką zaletą spektaklu był jego interaktywny charakter….To dzieci pomagały Bazylemu we wszystkich jego problemach z ruchem ulicznym, tłumaczyły mu znaczenie znaków i przeprowadzały przez ulicę …To one podróżowały razem z kierowcą, tańczyły i śpiewały wraz z bohaterami… Zachęcana przez aktorów publiczność tworzyła spektakl, grając jedną z głównych ról.
Przedstawienie było wspólną przygodą dzieci i komicznych bohaterów, którzy wspaniale bawili się razem...
Już po raz XV odbyła się Akcja Góra Grosza. W dniach 24 listopada 2014 roku - 5 grudnia 2014 roku została przeprowadzona zbiórka monet. Tradycyjnie dołączliśmy do niej. Zbieraliśmy na szczytny cel - pomoc dzieciom wychowującym się w poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Po skrupulatnym podliczeniu zebranych monet, uzyskaliśmy kwoty:
5 latki - 33,34 zł
6 latki - 51,27 zł
Klasa Ia - 86,39 zł
Klasa Ib - 51,43 zł
Klasa II - 58,42 zł
Klasa III - 37,90 zł
Klasa IV - 15,21 zł
Klasa V - 44,05 zł
Klasa VI - 5,97 zł
Razem zebraliśmy 383,98 zł!
Dnia 14 stycznia 2015 roku, o godzinie 16.00 odbędą się zebrania z rodzicami.
Dnia 8 grudnia 2014r. odbyły się w naszej szkole warsztaty dotyczące zdrowego odżywiania. Z wykładem i prezentacją multimedialną odwiedziły nas Pani Iwona Poświata i Pani Ewelina Wardziak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stargardzie Szczecińskim, a czynny udział w dyskusji brała klasa V i VI.
W roku 2015 odbędzie się 24 Edycja Międzynarodowego Konkursu - Kangur Matematyczny.
Konkurs w naszej szkole odbędzie się 19 marca 2015r., w nastepujących kategoriach wiekowych:
1) Żaczek - II klasa
2) Maluch - III i IV klasa
3) Benajmin - V i VI klasa.
Wysokość opłaty w konkursie szkolnym w roku 2014/2015 wynosi 8,00 zł.
Wpłaty - do dnia 12.12.2014r. - przyjmuje Pani Marzena Sidyk oraz Pani Marlena Ossowska.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie :) :) :)
Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na KARTKĘ BOŻONARODZENIOWĄ i STROIK ŚWIĄTECZNY. Prace na konkurs można wykonać w domu z pomocą bliskich, dowolną techniką.
Wykonane prace należy oddać do dnia 15.12.2014r. do Pani Aldony Piecuch lub Pana Andrzeja Królewicza.
Prace będą oceniane w 3 grupach wiekowych:
1) 5 i 6 latki,
2) klasy I - III,
3) klasy IV - VI.
Organizatorami konkursu są: Pani Aldona Piecuch i Pan Andrzej Królewicz
Dnia 26 listopada 2014r., w godz. od 15.30 do 17.00 odbędą się zebrania z rodzicami.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Dziś już chyba nie ma domu, w którym na półce, łóżku lub fotelu nie siedzi miś. Na pewno każdy z Was ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący dziecinne łóżeczko. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata. Może to być Miś, który posiada piękne, ważne imię, a może to być Miś zupełnie bez imienia.
Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
25 listopada uczcijmy Światowy Dzień Pluszowego Misia! Nieważne czy świętowanie będzie polegało na ciepłym wspomnieniu ukochanego w dzieciństwie pluszaka, czy na wielkim misiowym przyjęciu, w którym udział wezmą dzieci, rodzice i wszystkie zabawki.
STO LAT MISIU!